29. Warsaw Film Festival to niebywała okazja na spotkanie z kinem z całego świata. W salach Multikina w galerii Złote Tarasy oraz w Kinotece codziennie, przez dziesięć dni, pokazywane będą projekcje z Europy, Azji i obu Ameryk. My prezentujemy poniżej wybrane tytuły filmów hiszpańskojęzycznych.
“Złota klatka” (oryg. “La jaula de oro”), Meksyk, 2013. Reż. Diego Quemada-Diez
Piętnastolatkowie Juan, Sara i Samuel uciekają ze slumsów w Gwatemali. Chcą dotrzeć do Kaliforni. Po drodze w Meksyku dołącza do nich Indianin Tzotzila imieniem Chauk, który nie mówi po hiszpańsku, ani nie ma żadnych dokumentów. Po drodze stawiają czoła wszelkim niebezpieczeństwom – napaściom, rabunkom, prostytucji, okaleczeniom. Wierzą, że za granicą meksykańsko – amerykańską znajdą lepszy świat.
“Raj dla potępionych” (oryg. “Un paraíso para los malditos”), Argentyna, 2013. Reż. Alejandro Montiel
Buenos Aires. Marcial zaczyna pracować w nocy jako stróż w przyfabrycznym magazynie. Co noc robi obchód swojego rewiru, a jego jedyną rozrywką jest obserwowanie okolicy i sąsiadów. Sprawia wrażenie spokojnego i małomównego. Wszystko wydaje się być normalne, monotonne i nudne, aż do wigilii Bożego Narodzenia, kiedy Marcial bierze pistolet i włamuje się do pobliskiego mieszkania, żeby zabić Victora. Przed strzałem mówi mu, że “el Turco” przesyła pozdrowienia. W sypialni znajduje starszego mężczyznę na wózku inwalidzkim, chorego na demencję, który nie wie, gdzie jest, i który bierze go za swego syna. Od tego momentu Marcial zmienia tożsamość. Poznaje dziewczynę, zaczynają wierzyć, że marzenia o wspólnym życiu mogą się spełnić. Pewnego dnia dzwoni “el Turco”…
“Gloria”, Chile/Hiszpania, 2013. Reż. Sebastián Lelio
Gloria jest 58-letnią rozwódką. Jej dorosłe dzieci wyprowadziły się już z domu. Gloria nie ma zamiaru spędzać reszty życia samotnie, ani zostać pełnoetatową babcią. Jest energiczna, inteligentna i pełna życia. Nie chce godzić się na żadne kompromisy w sprawach sercowych. Chce prawdziwego romansu, najlepiej z kimś, kto kocha tańczyć. Nocami chodzi więc do klubu, gdzie na parkiecie spotykają się single w średnim wieku. Pewnej nocy poznaje Rodolfo. Wydaje się, że to jej ostatnia szansa na miłość… Tragikomiczny portret pełnej mocy kobiety, która walczy o swoją godność i niezależność pomimo targających nią sprzecznych emocji.
“Errata”, Argentyna, 2013. Reż. Iván Vescovo
Ulises budzi się pewnego ranka i spostrzega, że jego dziewczyna Alma zniknęła. Rozpoczyna poszukiwania, które doprowadzą go do mrocznych sekretów dziewczyny. Okazuje się, że nie znał jej tak dobrze, jak mu się wydawało. Nie wiedział nawet, że Alma ma siostrę bliźniaczkę. Teraz już nie wie, co jest prawdą. Uporczywe wspomnienia wspólnych chwil przyniosą wskazówki, które doprowadzą Ulisesa do antykwariatu i książki Jorge Luisa Borgesa. Jej cenna errata, która zmienia sens myśli przewodniej autora, stanie się przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów i doprowadzi do kradzieży…
Materiały WFF