19. Festiwal w Maladze: Pierwsze tytuły z sekcji oficjalnej

Pierwsze tytuły filmów z sekcji oficjalnej 19. Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze. Pośród nich “Kóblic” Sebastiána Borenszteina z Ricardo Darínem.

22 kwietnia po raz 19. rozpocznie się Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze. Jego organizatorzy sukcesywnie zdradzają pierwsze tytuły pełnometrażowych produkcji zakwalifikowanych do sekcji oficjalnej. W ciągu ośmiu festiwalowych dni swoje światowe premiery będą miały m.in. “El futuro ya no es lo que era” (reż. Pedro Barbero), “Kóblic” (reż. Sebastián Borensztein), “La próxima piel” (reż. Isaki Lacuesta i Isa Campo), “La noche que mi madre mató a mi padre” (reż. Inés París), “La punta del iceberg” (reż. David Cánovas) i “Cerca de tu casa” (reż. Eduard Cortés).

Komik i aktor Dani Rovira, nagrodzony Goyą za debiut w filmie “Jak zostać Baskiem”, oraz jedna z najznamienitszych aktorem hiszpańskich Carmen Maura, kojarzona chociażby z filmu “Kobiety na skraju załamania nerwowego” Almodóvara, grają główne role w filmie komediowym pt. “El futuro ya no es lo que era”. Jego twórcą jest Pedro Berbera, którego debiutancki obraz pt. “Tuno negro” był najbardziej kasową produkcją w Hiszpanii w 2001 roku. Rovira wciela się z Carlosa, znanego pod pseudonimem Kar-El wróżbitę, odgadującego przyszłość widzom programu emitowanego w lokalnej telewizji, który ma poważne problemy z odnalezieniem siebie w teraźniejszości – nie dogaduje się z byłą żoną, z dziećmi, a nawet z własną matką. Wkrótce także jego ścieżka zawodowa staje pod znakiem zapytania. Publiczna telewizja kusi go ofertą prowadzenia programu z wróżbami, który z pewnością uczyni go sławnym i bogatym, jednak on chciałby postawić wszystko na jedną kartę i spełnić swoje wielkie marzenie o zostaniu aktorem. Obsadę kompletują Carolina Bang, Saúl Barceló, Lucía de la Fuente, Eduardo Velasco i José Corbacho.

“Kóblic” to najnowsze dzieło argentyńskiego reżysera Sebastiána Borenszteina, twórcy nagrodzonego Goyą dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego “Chińczyka na wynos”, w którym ponownie główną rolę gra jego rodak Ricardo Darín (“Sekret jej oczu”, “Dzikie historie”), a wtórują mu Óscar Martínez (“Dzikie historie”) i Inma Cuesta (“La novia”). Tytułowy bohater jest dowódcą argentyńskiej marynarki wojennej Armada Argentina. Akcja rozgrywa się w roku 1977. Kóblic ma stanąć na czele skomplikowanej misji sterowania “lotami śmierci” – polegających na zrzucaniu do rzeki La Plata osób zatrzymanych i zaginionych ze względów politycznych. Przerażony brutalnym zadaniem, które przerasta jego możliwości, postanawia zdezerterować i ukryć się w małym miasteczku na Pampie, rządzonym przez przestępcę w mundurze komisarza, gdzie rozpoczyna nowe, niebezpieczne życie naznaczone przez groźbę przed represjami dyktatury.

Duet reżyserów, Isaki Lacuesta i Isa Campo, zaprezentuje w Maladze film “La próxima piel”, napisany wspólnie z Franem Araújo. Jego bohaterem jest zaginiony nastolatek, który po ośmiu latach wraca do rodzinnego gniazda. Tajemnicze zniknięcie chłopaka oraz narastająca wątpliwość wokół tego, czy naprawdę jest tym, za kogo się podaje staną się zagwozdkami napędzającymi akcję filmu. W głównej roli nagrodzony Srebrną Biznagą za rolę drugoplanową w “Dzieciakach poza kontrolą” aktor Àlex Monner. Resztę obsady tworzą Emma Suárez (“Moskitiera”), Sergi López (“Doskonały dzień na latawce”) i Bruno Todeschini (“Marsylski łącznik”).

“La noche que mi madre mató a mi padre” (tłum. Noc, w której moja matka zabiła mojego ojca), jak sam tytuł insynuuje, jest czarną komedią. Jej twórczynią jest Inés París, nominowana w roku 2002 do nagrody Goya za reżyserię filmu “Moja matka woli kobiety”. W obsadzie znaleźli się: Belén Rueda (“Sierociniec”, “Oczy Julii”), Eduard Fernández (“9 mil”), Diego Peretti (“Anioł śmierci”), María Pujalte (“María Pujalte”), Fele Martínez (serial “Gran Hotel”) i Patricia Montero (serial “Paco i jego ludzie”). Akcja filmu toczy się w domu podczas specjalnej kolacji przygotowanej przez Isabel. Jej mąż, pisarz kryminałów, oraz jego kochanka, reżyser filmowa, próbują nakłonić znanego argentyńskiego aktora do przyjęcia głównej roli w ich filmie. W trakcie kolacji dołączają do nich były narzeczony gospodyni i jego nowa kobieta, zachwycona obecnym przy stole aktorem.

Debiutujący reżyser David Cánovas filmową adaptację dramatu pt. “La punta de iceberg”, rozgrywającego się w siedzibie potężnej firmy, gdzie doszło do samobójczej śmierci trzech pracowników. Sofía Cuevas (w tej roli Maribel Verdú), sprawująca wysokie stanowisko, zostaje przydzielona do sporządzenia raportu wyjaśniającego zaistniałą sytuację. Rozmowy z pracownikami otworzą jej oczy na niezdrowe relacje zawodowe, zdominowane przez nadużycie władzy i ukrywane kłamstwami. Zespół aktorski filmu komponują Carmelo Gómez, Fernando Cayo, Bárbara Goenaga, Álex García, Ginés García Millán, Jesús Castejón, Carlo D’Ursi i Nieve de Medina.

Ostatnim z ujawnionych dotąd tytułów jest “Cerca de tu casa” Eduarda Cortésa, dwukrotnie nominowanego do nagrody Goya. W swoim kolejnym podejściu kataloński reżyser próbuje obnażyć porażkę systemu. Jego obraz złożony jest z kilku historii, przedstawiających wciąż trudny do przełknięcia temat eksmisji z różnych perspektyw. Sonia, jej mąż i dziesięcioletnia córka zostają usunięci z rodzinnego domu i zmuszeni do zamieszkania z rodzicami kobiety. Pracownica banku musi stawić czoła dramatycznej sytuacji – ma pozbawić zaprzyjaźnionych sąsiadów dachu nad głową. Policjant jest zobligowany do wyprowadzenia całych rodzin z ich mieszkań i pozostawienia ich na ulicy. W obsadzie filmu znaleźli się piosenkarka Silvia Pérez Cruz, Lluís Homar, Adriana Ozores, Ivan Massagué, Manuel Morón, Ivan Benet i Oriol Vila.

[tabs tab1=”Kóblic – Zajawka” tab2=”La punta del iceberg – Zwiastun” tab3=”Cerca de tu casa – zajawka”]
[tab id=1][jwplayer player=”4″ mediaid=”28907″][/tab]
[tab id=2][jwplayer player=”4″ mediaid=”28910″][/tab]
[tab id=3][jwplayer player=”4″ mediaid=”28912″][/tab]
[/tabs]



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.