Po raz 69. Cannes ugości w maju filmowców z całego świata, którzy staną się częścią międzynarodowego festiwalu filmowego. Reprezentacja kinematografii iberoamerykańskiej będzie jednak w tym roku tak samo uboga jak w poprzednim. Na liście 20 filmów zakwalifikowanych do sekcji oficjalnej znalazły się tylko hiszpański film Pedra Almodóvara pt. „Julieta” oraz „Aquarius” brazylijskiego reżysera Klebera Mendonçy Filha. Natomiast w sekcji „Un Certain Regard” można dopatrzeć się tylko jednego hiszpańskojęzycznego tytułu „La larga noche de Francisco Sanctis” duetu Argentyńczyków Francisca Márqueza i Andrei Testy.
„Julieta” oznacza nie tylko powrót Almodóvara do Cannes, cztery lata po prezentacji „Skóra w której żyję”, ale także do filmów o kobietach. Dwie aktorki, Emma Suárez i Adriana Ugarte, kreują tę samą postać w różnych okresach jej życia. Film wszedł do hiszpańskich kin 8 kwietnia i został bardzo dobrze odebrany przez krytyków. Zdaniem Jordiego Costy z „Fotogramas” Julieta jest najbardziej złożoną rolą kobiecą w filmografii reżysera, a samo dzieło emanuje dojrzałością i podkreśla skrupulatność twórcy. Zabrakło jednak wsparcia ze strony publiczności, która szukała alternatyw porśrod propozycji o lżejszym kalibrze emocjonalnym. Po pierwszym tygodniu film Almodóvara zajął dopiero piąte miejsce na liście rankingowej sprzedaży biletów i, jak wytyka dziennik „El País”, był najmniej udanym (finansowo) debiutem od dwudziestu lat.
Brazylijczyk Kleber Mendonça Filho przez długie lata zajmował się krytyką filmową, zanim odważył się sam stanąć za kamerą. Jego pierwszy fabularny film pełnometrażowy pt. „O som ao redor” obsypano nagrodami na międzynarodowych festiwalach m.in. w Rotterdamie i ubiegał się o nominację do Oscarów. Najnowsze dzieło Mendonçy pt. „Aquarius”, podobnie jak u Almodóvara, centruje się wokół kobiety. 65-letnia Clara (w tej roli nominowana do Złotych Globów Sônia Braga) jest emerytowaną kompozytorką i krytykiem muzycznym, wdową, opuszczoną przez dorosłe już dzieci. Kobieta mieszka samotnie w budynku zwanym Aquarius, ostatnim utrzymanym w starym stylu w dzielnicy Boa Viagem. Kiedy dowiaduje się, że ma zostać zburzony, zaś w jego miejscu powstanie nowa inwestycja budowlana, postanawia stanąć do nierównej walki z firmą deweloperską.
„La larga noche de Francisco Sanctis” to adaptacja filmowa powieści Humberta Costantiniego o tym samym tytule i reżyserski debiut Francisca Márqueza i Andrei Testy. Obraz miał właśnie swoją światową premierę na festiwalu BAFICI. Jego akcja rozgrywa się w – często powtarzających się w filmach – czasach dyktatury wojskowej w Argentynie. Główny bohater, grany przez Diega Velázqueza, otrzymuje poufną informację o planowanym porwaniu dwóch osób. Poznaje nie tylko ich nazwiska, ale także adres zamieszkania. Jeszcze tej samej nocy musi podjąć decyzję, czy zaryzykować własne życie, żeby ocalić dwa cudze.
[tabs tab1=”Julieta – Zwiastun” tab2=”La larga noche… – Zwiastun”]
[tab id=1][jwplayer player=”4″ mediaid=”27938″][/tab]
[tab id=2][vimeo id=”161336589″ width=”620″ height=”350″][/tab]
[/tabs]