Meksykański Festiwal Filmowy 2016: Przegląd filmów pełno i krótkometrażowych

Filmy “Ona to Ramona”, “Zebra”, “W pępku nieba”, “Każdy kogoś ma, oprócz mnie” oraz cztery krótkie metraże komponują pierwszy Meksykański Festiwal Filmowy.

W dniach 8-11 września w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się pierwszy Meksykański Festiwal Filmowy. W programie cztery pełnometrażowe produkcje z ostatnich lat oraz zestaw wyróżnionych w konkursach festiwalowych filmów krótkometrażowych.

Przegląd otworzy komedia pt. “Ona to Ramona” (oryg. Ella es Ramona) w reżyserii Hugo Rodrígueza (“Nikotyna”, “Skrzypce”). Nad stworzeniem scenariusza Rodríguez współpracował z Beto Cohenem, który skroił postać głównej bohaterki, inspirując się własną matką, “nieco przesądną grubaską z dobrym gustem w doborze ubrań, bardzo kobiecą i zawsze uśmiechniętą”. Ramona zostaje wplątana w serię pozornie niesprzyjających sytuacji, z których spróbuje wyjść obronną ręką. Odtwórczyni głównej roli, Andrea Ortega Lee, otrzymała za nią nominację do nagrody Ariel, najwyższego wyróżnienia meksykańskiego przemysłu filmowego. W rolach drugoplanowych m.in. María Rojo (“Pod jednym księżycem”, telenowela “Dzikie serce”) oraz Julio Bekhor (“Zabójczy kurort”, telenowela “Ścieżki miłości”).

Na szczególną uwagę zasługuje film doświadczonego scenarzysty debiutującego w roli reżysera Fernanda Javiera Leóna Rodrígueza, nagrodzonego na festiwalu w Pantalla de Cristal (Meksyk), pt. “Zebra” (oryg. La cebra). Pomysł na stworzenie historii osadzonej w czasach Rewolucji Meksykańskiej nie był przypadkowy. León szukał swojej szansy w konkursie o dofinansowanie produkcji filmu z okazji dwustulecia zrywu niepodległościowego oraz stulecia Rewolucji Meksykańskiej. Chociaż go nie wygrał, udało mu się zdobyć wsparcie z innych źródeł, w tym z Narodowego Instytutu Studiów Historycznych o Rewolucji Meksykańskiej (INEHRM). Bohaterami opowiedzianej przez niego historii są Leandro i Odón, dwaj chłopcy podążający na północ na zebrze z zamiarem dołączenia do oddziałów dowodzonych przez generała Obregóna. Film został nagrodzony w 2012 roku na festiwalu w Limie oraz przyniósł Haroldowi Torresowi (odtwórcy roli Odóna) nominację do nagrody Ariel. Swoje pięć minut znaleźli w nim także aktorzy: Jesús Ochoa (“Ojcze nasz – Krew z krwi”, “Dorwać gringo”), Paulina Gaitan (“Handel”), Leticia Huijara (“Miłość dla każdego”) i Humberto Elizondo (“Maska Zorro”).

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również nagrodzony przez prasę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Guanajuato oraz Netflixa film pt. “Każdy kogoś ma, oprócz mnie” (oryg. Todo el mundo tiene a alguien menos yo) w reżyserii Raúla Fuentesa. To, mówiąca w sposób odważny i niekonwencjonalny, historia miłosna Alejandry, dojrzałej kobiety, zmęczonej codziennością i nieudanymi związkami, z młodziutką, pełną wigoru Maríą, granych odpowiednio przez Andreę Portal (“Jestem szczęściem tego świata “) i Naian Daeva (córkę znanej aktorki Nailei Norvind). Obraz otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Guadalajarze oraz wyróżnienie podczas rozdania nagród Maguey.

Listę zamyka zrealizowany przez Canal 22 film pt. “W pępku nieba” (oryg. En el ombligo del cielo), jeden z trzech zwycięskich programów wsparcia produkcji pełnometrażowych filmów telewizyjnych, promowanych przez Meksykańskiego Instytutu Kinematografii w celu promowania rodzimego kina. Akcja rozgrywa się na dachu jednego z multum wieżowców metropolii, w którym mieści się siedziba agencji reklamowej. Przez nierozwagę zostają na niem uwięzieni dwaj pracownicy agencji, Andrea i Gualberto, młoda dyrektor i dozorca, kreowani odpowiednio przez Magali Boysselle (“Błękitne powieki”) oraz Noégo Hernándeza (próbującego zerwać z etykietą zabijaki z filmów “Ucieczka z piekła” czy “600 Millas”). Scenarzystą i reżyserem dzieła jest Carlos Gómez Oliver.

W ramach cyklu filmów krótkometrażowych, nie tylko dla dzieci, zostaną wyświetlone cztery animowane produkcje, zrealizowane przy użyciu różnych technik, podejmujące dorosłe tematy, lecz konstruowane przez pryzmat dziecięcego oka i wyobraźni. Są nimi: “Co to jest wojna?” (oryg. ¿Qué es la guerra?, reż. Luis Beltrán), “Deszcz w oczach” (oryg. Lluvia en los ojos, reż. Rita Basulto), “Powrót wampira” (oryg. El regreso del vampiro, reż. Christian Alain Vázquez Carrasco) oraz “Dzień w rodzinie” (oryg. Un día en familia, reż. Pedro Zulu González). Zwiastuny do nich znajdują się poniżej.

Organizatorem Meksykańskiego Festiwalu Filmowego jest Ambasada Meksyku w Polsce przy współpracy Filmoteki Narodowej. Bieżące informacje o wydarzeniu są dostępne na Facebooku.

[tabs tab1=”Co to jest wojna?” tab2=”Deszcz w oczach” tab3=”Powrót wampira” tab4=”Dzień w rodzinie”]
[tab id=1]

[/tab]
[tab id=2]
[/tab]
[tab id=3]
[/tab]
[tab id=4]
[/tab]
[/tabs]



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.