Hiszpańskie i latynoskie filmy na Boże Narodzenie

Chcecie się dowiedzieć, jak święta Bożego Narodzenia spędzają Hiszpanie i Latynosi? Prezentujemy zestawienie ośmiu hiszpańskojęzycznych filmów o tematyce świątecznej.

W świąteczne dni zarówno Hiszpanie, jak i Latynosi chętnie sięgają po sprawdzone tytuły. Obok dobrze znanych klasyków z Hollywood pojawiają się rodzime produkcje, dawne i współczesne, takie jak „Uczta wigilijna” (1961) hiszpańskiego mistrza Luisa Garcíi Berlangi. Zapewne i w tym roku w wielu domach Plácido ponownie będzie sunął po ulicach Madrytu trójkołowym pojazdem, a grupa bogaczy będzie nawoływała do posadzenia biedaka przy wigilijnym stole. Poniżej prezentujemy zestawienie współczesnych filmów hiszpańskojęzycznych dostępnych dla polskiego widza, w których Boże Narodzenie jest jednym z bohaterów. Kolejność tytułów jest przypadkowa.

„Z dala od świąt” (2021)

fot. Netflix

Czy święta Bożego Narodzenia mogą być najgorszym okresem w roku? Trzydziestoletni Raúl nie ma co do tego wątpliwości. Hiszpańskie przysmaki świąteczne napawają go wstrętem, nie znosi kolęd i nie wierzy w Trzech Królów przynoszących prezenty. Gdy zbliża się 25 grudnia, on najchętniej zaszyłby się w ciepłym miejscu z piaszczystą plażą, z dala od całego zgiełku. Jednak w tym roku szef ma wobec niego inne plany. Wysyła go na kontrolę do fabryki turronów w miasteczku Valverde, gdzie święta mogłyby trwać cały rok. Na dodatek ma mieszkać pod jednym dachem z Paulą, która marzy o zbudowaniu największej żywej szopki.

W rolach głównych Álvaro Fernández Armero („Gdybym był bogaty”), Andrea Ros („Kogo zabrałbyś na bezludną wyspę?”), Peter Vives (serial „Velvet”). W obsadzie znalazła się także Verónica Forqué („Kika”). Rola Blanki była jedną z ostatnich w jej karierze. Reżyserem filmu „Z dala od świąt” (A mil kilómetros de Navidad) jest Álvaro Fernández Armero („Gdybym był bogaty”).

Tytuł dostępny na platformie Netflix

„Trzy dni świąt”(2019)

fot. Netflix

Muzy Almodovara – Ángela Molina („Drżące ciało”), Verónica Forqué („Kika”), Victoria Abril („Wysokie obcasy”), Charo López („Kika”) – w trzyczęściowej historii o czterech siostrach, które łączy wspólny sekret. Ich losy poznajemy w trzech różnych okresach, choć zawsze w czasie świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy dzień jest dla nich okazją do spotkania w rodzinnej rezydencji położonej w bajecznej scenerii. Niestety, przywołuje on również wspomnienia, których nie udało się zatrzeć w pamięci.

Pomysł na scenariusz do „Trzech dni świąt” (Días de Navidad) zrodził się w głowie jego twórcy, Paula Freixasa, kilka lat przed rozpoczęciem zdjęć. Twórca serialu „Wiem, kim jesteś” podzielił się nim z Victorią Abril podczas pobytu w Maladze. Aktorka z miejsca zachwyciła się próbą przedstawienia bohaterek na trzech etapach ich życia – w młodości, w średnim wieku i na starość – i podzieliła się swoją rodzinną historią. Niepowtarzalność filmu dopełnia fakt, że aktorki grające główne role były przyjaciółkami, a ścieżki ich kariery niejednokrotnie krzyżowały się w latach 80. i 90. Czołówkę obsady uzupełniają, m.in. Elena Anaya („Skóra w której żyję”), Nerea Barros („Stare grzechy mają długie cienie”), Alicia Borrachero („Przyrzeczenie”) i Francesc Garrido („W stronę morza”).

Tytuł dostępny na platformie Netflix

„Klaus” (2019)

fot. Netflix

Czy ktoś tu jeszcze nie widział „Klausa”? Jedna z najlepszych animacji ostatnich lat, obsypana nagrodami i nominowana do Oscara, jest dziełem Hiszpana. Sergio Pablos zdobywał fach we francuskim studiu Walta Disneya i brał udział przy produkcji „Dzwonika z Notre Dame”, „Herkulesa” czy „Tarzana”. On także stworzył postać i historię Gru z „Jak ukraść księżyc”. „Klaus” jest jego najpełniejszym dziełem – odpowiada zarówno za scenariusz, reżyserię, jak i produkcję.

Film podąża śladami gapowatego młodzieńca o imieniu Gaspar, studenta akademii listonoszy, zesłanego do niespokojnego i niezwykle mroźnego miasteczka pod biegunem północnym. Jeśli nie chce utknąć w nim na zawsze, musi rozruszać tamtejszą pocztę i w ciągu roku obsłużyć sześć tysięcy listów. Problem w tym, że mieszkańcy miasteczka są ze sobą skłóceni i szanse, że zaczną do siebie pisać listy są bliskie zeru.

Film „Klaus” jest oryginalną produkcją Netflixa. Na platformie, oprócz polskiej i angielskiej wersji językowej, znajdziemy również dwie wersje hiszpańskie (może to wymagać zmiany ustawień w profilu). Na potrzeby hiszpańskiego dubbingu swoich głosów użyczyli, m.in. Quim Gutiérrez („GranatowyPrawieCzarny”), Luis Tosar („Cela 211”) i Belén Cuesta (serial „Dom z papieru”).

W latynoskiej wersji usłyszeć można piosenkarza Sebastiana Yatrę, Joaquína Cosío (serial „Narcos: Meksyk”) i Cecilię Suárez (serial „Dom kwiatów”).

„Niewesołych świąt” (2022)

fot. Netflix

Tegoroczna premiera rodem z Meksyku. Historia marudy Chuya na którego wróżka rzuciła swój urok. Od tamtej pory jedyne wspomnienia jakie ma i może mieć są związane z Bożym Narodzeniem.

W obsadzie aktorzy znani przede wszystkim z telenowel: Mauricio Ochman („Marina”), Ana Brenda Contreras („Dzikie serce”) czy María Rojo („Dzikie serce”).

Tytuł dostępny na platformie Netflix

„Z mamą czy z tatą” (2021)

fot. Atresmedia

Flora i Victor to urodzeni zwycięzcy, którzy zawsze i wszędzie ze sobą rywalizują. Każde z nich chce wygrać sprawę rozwodową. Inaczej niż zwykle, oboje walczą ze sobą zaciekle, żeby NIE przyznano im prawa do opieki nad trójką ich dzieci.

W rolach głównych Paco León („Puk, puk”) i Miren Ibarguren („Mam to pod kontrolą”).

Tytuł dostępny na platformie HBO MAX

„Święta u zrzędów” (2021)

fot. Netflix

Rodzinna wycieczka na plażę zamienia się w koszmar, kiedy Servando i Alicia, uparta ciotka Almy, rozpoczynają przesadzoną rywalizację o przejęcie kontroli nad Gwiazdką.

Występują: Héctor Bonilla („El Señor de los Cielos”), Benny Iabrra („Sexo y otros secretos”), Jacqueline Bracamontes (telenowela „Zaklęta miłość”), Angélica María (telenowela „Rosalinda”) i Renata Notni (telenowela „Przeklęta”).

Tytuł dostępny na platformie Netflix

„Noc pełna magii” (2020)

fot. HBO MAX

Mąż, żona, kochanek żony i złodziej spędzają święta pod jednych dachem. A wszystkiego za sprawą Alicii, która wzięła włamywacza za Świętego Mikołaja i skruszyła jego serce prośbą o spełnienie swoich życzeń. On nie potrafi jej odmówić. Komediotramat z udziałem Natalii Oreiro („Gilda”), Diega Perettiego („Żadnych dzieci”) i Pabla Rago („Sekret jej oczu”).

Tytuł dostępny na platformie HBO MAX

„Dzień bestii” (1995)

Fot. Materiały promocyjne

Nagrodzona sześcioma Goiami czarna komedia firmowana nazwiskiem Alexa de la Iglesii. Historia księdza przekonanego, że odnalazł w księdze Apokalipsy ukrytą informację o zbliżających się narodzinach Antychrysta. Bestia ma narodzić się w Święta Bożego Narodzenia 1995 roku w Madrycie. Duchowny pragnie temu zapobiec wszelkimi możliwymi metodami i znajduje sobie niecodziennych pomocników: ekscentrycznego fana death metalu oraz szalonego prezentera programu telewizyjnego o czarnej magii. Razem wyruszą w zwariowaną podróż po Madrycie w poszukiwaniu miejsca, gdzie ma narodzić się Bestia.

Tytuł dostępny w ofercie Apple TV



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.