10 marca rozpocznie się 26. Festiwal w Maladze – święto kina kina z półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej. Organizatorzy zdradzili pierwsze tytuły filmów, które powalczą o Złotą Biznagę. Wśród nich nowe dzieło Mariny Seresesky, twórczyni filmu „Przez otwarte drzwi”, oraz Felixa Viscarreta, reżysera głośnego serialu „Patria”.
Mariny Seresesky powraca do Malagi z argentyńsko-hiszpańską koprodukcją zatytułowaną „Empieza el baile”. Do udziału w filmie udało jej się zwerbować Daría Grandinettiego („Porozmawiaj z nią”) i Mercedes Morán („Anioł”). Para stworzyła duet tancerzy tango, niegdyś uwielbiany przez publiczność i rozchwytywany na całym świecie. Dziś z tamtych czasów zostały już tylko wspomnienia wspaniałych występów, dalekich podróży i zwariowanego życia. Carlos zaszył się w Madrycie i próbuje korzysta z drugiej szansy, jaką dostał od losu. Margarita została w Buenos Aires. Żyje w biedzie i w zapomnieniu. Ich życie ma się odmienić za sprawą przyjaciela Pichuquito (w tej roli Jorge Marrale), który zabierze ich w pełną nostalgii i szaleństw podróż.
Hiszpan Félix Viscarret, autor filmu „Pod gwiazdami”, którym triumfował w Maladze w 2007 roku, powraca z nowym filmem fabularnym. W „Una vida no tan simple” opowie o 40-letnim architekcie, nie do końca spełnionym zawodowo, który dzieli pracę z obowiązkami ojca. Isaías czuje, że życie przelatuje mu przed oczami, a on wciąż nie znalazł swojego miejsca. Być może znajomość z Sonią, matką chłopca uczęszczającego do tej samej szkoły, co jego dzieci, pomoże mu przewartościować swoje życie. Życie rodzica nie należy do najłatwiejszych, ale nie warto się poddawać. W głównych rolach Miki Esparbé („Jednooki król”, serial „Smiley”), Álex García („Gdybym był bogaty”), Olaya Caldera (serial „Szkoła dla elity”), Ana Polvorosa (serial „Telefonistki”), Julián Villagrán („Gdy anioły śpią”) i Ramón Barea („Wszyscy wiedzą”).
Gerardo Herrero, autor nagrodzonego Złotą Biznagą w 2006 roku filmu „Uciec przed przeszłością”, przywiezie do Malagi filmową adaptację sztuki teatralnej „Bajo terapia”. Sztuka wciąż jest wystawiana z powodzeniem w Argentynie i Hiszpanii (powstał nawet polski przekład scenariusza). Występują w niej trzy pary biorące udział w niecodziennej sesji. Odbywa się ona bez udziału terapeutki,. Pary otrzymują od niej jedynie koperty z instrukcjami i tematami, które mają pomóc im otworzyć i wyjawiać głęboko skrywane sekrety. Występują: Malena Alterio („Dopóki ślub nas nie rozłączy”, Alexandra Jiménez („Puk, puk”), Fele Martínez („Złe wychowanie”), Antonio Pagudo („Najfutbolniejsi”), Eva Ugarte („Po imprezie¨) i Juan Carlos Vellido („Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”).
Estibaliz Urresola Solaguren debiutuje pełnometrażowym filmem „20.000 especies de abejas”, który za kilka dni zaprezentuje na festiwalu w Berlinie. Przedstawia w nim świat widziany oczami ośmioletniej Cocó. Dziewczynka czuje, że nie spełnia oczekiwań bliskich i nie wie dlaczego. Gdy rozpoczynają się wakacje, matka Ane zabiera ją razem z rodzeństwem na wieś do babki Lity i ciotki Lourdes, zajmującej się hodowlą pszczół. Matka próbuje w ten sposób uciec od rozterek prywatnych i zawodowych. Upalne lato przyniesie wiele zmian w życiu Cocó i Ane i szanse na zmierzenie się ze swoimi wątpliwościami i lękami. W głównych rolach Patricia López Arnaiz („Ane”), Ane Gabarain (serial „Patria”), Itziar Lazkano („Podwójne morderstwo: Cisza białeo miasta”) i młodziutka Sofía Otero.
Listę pierwszych ujawnionych tytułów zamyka dzieło Matíasa Bizego, twórcy „Życia ryb” nagrodzonego Goyą w 2010 roku. W „El castigo” Chilijczyk opowiada historię Any i Matea, rodziców poszukujących zaginionego syna. Chłopiec znika bez śladu po tym jak rodzice za karę zostawili go samego na kilka minut. Para będzie musiała poradzić sobie ze strachem połączonym z poczuciem winy za niedoplinowanie syna, ale także stawić czoła prawdzie, której nie mieli odwagi wyznać sobie wcześniej. W głównych rolach Antonia Zegers („Fantastyczna kobieta”) i Néstor Cantillana („No”).