Premiery filmów iberoamerykańskich w 2016 roku

Co najmniej dziesięć filmów z Argentyny, Chile, Hiszpanii, Kuby, Portugalii i Wenezueli, pokazywanych i nagradzanych m.in. na festiwalach w Maladze, Wenecji, Toronto czy wrocławskich Nowych Horyzontach trafi do repertuaru polskich kin w 2016 roku.

Pierwsze półrocze 2016 roku dostarczy aż dziesięć premierowych filmów iberoamerykańskich, w tym jednej trylogii. Dystrybutorzy wprowadzą do kin pełną gamę gatunków, od produkcji niskobudżetowych i docenionych przez krytykę (“Aurora”, trylogia “Tysiąc i jedna noc”), po te za którymi stanęły większe wytwórnie filmowe tj. Warner Bros, Fox International Productions czy El deseo braci Almodóvarów (“33”, “El clan”). Nie zabraknie także propozycji dla młodszych widzów (“Odlotowa przygoda” i “Tini: Nowe życie Violetty”).

premiery-aurora-chile

“Aurora”, reż. Rodrigo Sepúlveda, Chile 2014, Premiera: 15 stycznia
Sofía i Pedro są w średnim wieku i tworzą kochające się małżeństwo, o stabilnej pozycji materialnej, którym do pełni szczęścia brakuje tylko jednego – dziecka. Na posiadanie własnego stracili dawno nadzieję, toteż starają się więc o adopcję. Proces adopcyjny nie przebiega szybko, zaś ilość chętnych rodziców jest większa, niż możliwość zaspokojenia ich marzeń. Sofía i Pedro cierpliwie czekają. Pewnego dnia Sofíę elektryzuje artykuł w gazecie o martwym noworodku znalezionym na wysypisku śmieci. Od tej chwili dręczy ją obsesja, że to mogło być niemowlę, które miało trafić do niej w ramach adopcji. Nie może pogodzić się z myślą, że odejdzie bezimiennie z tego świata, nikomu niepotrzebne. Sofía chce urządzić mu godny pochówek… (Bomba Films)

premiery-odlotowaprzygoda-hiszpania

“Odlotowa przygoda” (Atrapa la bandera), reż. Enrique Gato, Hiszpania 2015, Premiera: 29 stycznia
Pierwsza misja na Księżyc przeszła do historii i stała się jednym z najważniejszych symboli XX wieku, możliwości człowieka i triumfu nauki. Teraz multimilioner, Richard Carson, ogłasza w telewizji, że księżycowa misja Neila Armstronga była jedynie… hollywoodzkim trickiem, chce również zmienić bieg historii i stać się pierwszym człowiekiem, którego stopa dotknie Księżyca. Powstrzymać go może jedynie dwunastoletni surfer Mike. Wspólnie z przyjaciółmi, przyszłą dziennikarką Amy i typowym geekiem – Martym, oraz dziadkiem – byłym astronautą – wyruszają na Księżyc, by uratować świat przed zamiarami Carsona. (United International Pictures)

premiery-33-chile

“33” (Los 33), reż. Patricia Riggen, Chile/Stany Zjednoczone 2015, Premiera: 26 lutego
W 2010 roku oczy całego świata zwrócone były w stronę Chile, gdzie 33 górników zostało pochowanych żywcem na skutek katastrofalnego w skutkach wybuchu i tąpnięcia w liczącej 100 lat kopalni złota i miedzi. Przez kolejnych 69 dni międzynarodowy zespół pracował dzień i noc, podejmując desperacką próbę uwolnienia uwięzionych mężczyzn, podczas gdy ich rodziny i przyjaciele, a także miliony ludzi na całym świecie, czekały i doszukiwały się jakichkolwiek znaków dających nadzieję na ocalenie. Jednak 200 pięter pod ziemią, w warunkach powodującej duszności wysokiej temperatury oraz narastających napięć, zarówno zapasów żywności, jak i czasu ubywało w szybkim tempie. (Warner Bros)

premiery-tysiacijednanoc-czesc1

“Tysiąc i jedna noc – cz. 1, niespokojny” (As mil e uma noites: Volume 1, O inquieto), reż. Miguel Gomes, Portugalia 2015, Premiera: 26 lutego
Portugalia wydaje się istnieć nie tylko na krańcu kontynentu, ale wręcz na końcu świata. Jej nierzeczywisty charakter stał się jednym z tematów tryptyku Miguela Gomesa, który najnowszą historię ojczyzny nakłada na strukturę Baśni z tysiąca i jednej nocy. Skupia się na gospodarczym kryzysie lat 2013-2014 i przeplata dokumentalną historię bezrobotnych stoczniowców z Viana do Castelo z losami Szeherezady oraz galerią niezwykłych figur, m.in. afrykańskim szamanem, eksplodującym wielorybem i umierającą syreną. (T-Mobile Nowe Horyzonty)

premiery-tysiacijednanoc-czesc2

“Tysiąc i jedna noc – cz. 2, opuszczony” (As mil e uma noites: Volume 2, O desolado), reż. Miguel Gomes, Portugalia 2015, Premiera: 4 marca
Monumentalny projekt Gomeza z pogranicza politycznego eseju i kina poetyckiego jest wielowarstwową opowieścią o portugalskiej duszy w czasach ekonomicznego kryzysu snutą przez Szeherezadę. Drugą część trylogii rozpoczyna od historii tajemniczego Simão – ukrywającego się przed prawem zabójcy, uważanego za lokalnego bohatera. Wielkim atutem cyklu są hipnotyzujące zdjęcia Sayombhu Mukdeeproma, stałego współpracownika Apichatponga Weerasethakula. (T-Mobile Nowe Horyzonty)

premiery-przybijpiatke-argentyna

“Przybij piątkę” (El cinco de los talleres), reż. Adrián Biniez, Argentyna 2014, Premiera: 4 marca
Pablo zdecydowanie nie jest rywalem swojego rodaka Leo Messiego w walce o tytuł najwybitniejszego piłkarza świata – w wieku 35 lat kapitanuje drużynie z futbolowej C klasy. Poznajemy go, gdy odbywa karę za bójkę z rywalem. Czuje, że jego kariera dobiega końca, ale jak tu godnie odejść? Postanawia, że nadchodzący sezon będzie jego ostatnim, niestety na razie cierpi na inny problem – zbyt często zagląda do kieliszka, możliwe zatem, że buty na kołku będzie trzeba zawiesić dużo wcześniej. Nie wie też, co dalej ma robić w życiu, więc wspólnie z małżonką rozważają wiele planów… (Translantyk)

premiery-tysiacijednanoc-czesc3

“Tysiąc i jedna noc – cz. 3, oczarowany” (As mil e uma noites: Volume 3, O encantado), reż. Miguel Gomes, Portugalia 2015, Premiera: 11 marca
Finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. Tym razem skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących ptaki do konkursu śpiewu i obrazami demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku. Reżyser niczym w pieśni fado nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią. (T-Mobile Nowe Horyzonty)

premiery-obsesjazemsty-hiszpania

“Obsesja zemsty” (Tiempo sin aire), reż. Andrés Luque, Hiszpania 2014, Premiera: 25 marca
María musi uciekać razem z synem ze swojej ojczyzny, Kolumbii, po tym jak trzej żołnierze dokonali brutalnego gwałtu na jej córce. Choć osiedla się w spokojnej Hiszpanii, gdzie razem z synem mogłaby wieść bezkonfliktowe życie, jej myśli i serce skażone są żądzą zemsty na oprawcy jej córki. W odnalezieniu mężczyzny ma jej pomóc fotografia, na której widnieje imię gwałciciela – Iván.

premiery-epokowyprojekt-kuba

“Epokowy projekt” (La obra del siglo), reż. Carlos Quintela, Kuba/Argentyna 2015, Premiera: 15 kwietnia
Akcja rozgrywa się w Juragui, poupadłymmieście zbudowanym przy pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, niedokończonej wskutek upadku ZSRR. Trzy pokolenia: dziadek, ojciec i syn tkwią w ciasnym pracowniczym mieszkaniu bez nadziei na przyszłość, a ich frustracja zostaje zderzona z entuzjazmem dawnych propagandowych reportaży. Reżyser tworzy egzystencjalną metaforę – Kuba tkwi w stagnacji, a Kubańczykom do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minionym. (T-Mobile Nowe Horyzonty)

premiery-violetta-argentyna

“Tini: Nowe życie Violetty” (Tini: El gran cambio de Violetta), reż. Juan Pablo Buscarini, Argentyna/Włochy 2016, Premiera: 1 lipca
Opowieść o losach Tini po przyjęciu roli w serialu telewizyjnym pt. „Violetta”. Decyzja okazuje się punktem zwrotnym w jej życiu. Dziewczyna opuszcza swój dotychczasowy świat i samotnie wyrusza po całkowicie nowe doświadczenia. Wydarzenia z zaledwie jednego lata – także te pozaekranowe – zdefiniują ją zarówno jako osobę, jak i artystkę.

premiery-zdaleka-wenezuela

“Z daleka” (Desde allá), reż. Lorenzo Vigas, Wenezuela 2015, Premiera: ?
50-letni Armando szuka po ulicach Caracas chłopców gotowych pójść do jego domu za pieniądze. Do tego regularnie szpieguje starszego mężczyznę, z którym prawdopodobnie łączy go wspólna przeszłość. Pewnego dnia poznaje Eldera, siedemnastolatka, lidera małej grupy rabusiów. Początkowa nieczułość w ich relacji stopniowo ulega ociepleniu… aż dochodzi do tego, co zdaje się być nieuchronne.

premiery-elclan-argentyna

“El clan”, reż. Pablo Trapero, Argentyna 2015, Premiera: ?
Argentyna, początek lat 80. Za portretem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro, kryje się złowieszczy klan aranżujący porwania oraz dokonujący morderstwa. Arquímedes, jego założyciel, planuje i steruje wszystkimi operacjami. Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wykorzystuje swój image, by posłusznie spełniać rozkazy ojca i wskazywać mu potencjalne ofiary. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, angażują się w porwania, by mieć swój udział w zyskach z okupu wymuszonego od rodzin ofiar.



Comments

  1. Kiedy zostanie wstawione posumowanie telek w polskiej telewizji w roku 2017 jak miało miejsce to rok temu?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.