Otrzymanie nominacji do nagrody Goya od Hiszpańskiej Akademii Filmowej przynosi twórcom filmu nie tylko satysfakcję, ale także daje nadzieję, że ich dzieło otrzyma drugi życie. Jeśli nominacje są liczne, a w najlepszym przypadku zaowocują zwycięstwem, dystrybutorzy chętniej wprowadzą je ponownie do obiegu kinowego, zaś publiczność rozmyślająca nad tym, jaki film obejrzeć w tym tygodniu, postawi na któryś z tych “Goyowych”. W minioną sobotę Goye zostały rozdane, Hiszpanie już nadrabiają zaległości, my natomiast wyczekujemy pierwszych pokazów nominowanych i nagrodzonych filmów w Polsce. W marcu i kwietniu kilka z nich trafi na wielkie ekrany.
Organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego zdradzili dziś cztery kolejne tytuły filmów z programu. Wszystkie cztery były nominowane do nagród Goya. Jeden odniósł wielkie zwycięstwo. Zgarnął niemal wszystkie nagrody techniczne oraz za najlepszy scenariusz oryginalny i debiut aktorski, zamieniając 13 nominacji na 10 statuetek. Mowa o “Olbrzymie” (oryg. Handia), baskijskim filmie Jona Garaña i Aitora Arregi (“Kwiaty”). Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, przemierzającego XIX-wieczną Europę otworzy osiemnastą edycję przeglądu.
Zobaczymy film “Trudno powiedzieć żegnaj” z Nathalie Poza, zdobywczynią Goi za najlepszą rolę żeńską, zachwycił jurorów festiwalu w Maladze, gdzie miał swoją światową premierę i zebrał pięć nagród. Debiutujący reżyser Lino Escalera podzieli się z nami historią kobiety postawionej przed niełatwym wyzwaniem pogodzenia się z kolejami losu. W czołówce obsady Lola Dueñas (“Volver”) i Juan Diego (serial “Paco i jego ludzie”).
Nie zabraknie nominowanego w ośmiu kategoriach filmu “Abracadabra” w reżyserii Pabla Bergera, twórcy hiszpańskiej “Śnieżki”. W rolach głównych para dobrze znanych aktorów, Maribel Verdú (“Labirynt fauna”) i Antonio de la Torre (“GranatowyPrawieCzarny”), kreująca popadające w rutynę małżeństwo, mieszkające w madryckiej dzielnicy Carabanchel, którego spokój zostaje zakłócony przez złe duchy. Ta hipnotyzująca komedia była jednym z trzech filmów ubiegających się o kandydaturę do Oscara.
Zwolenników kina drogi i filmów historycznych powinno zainteresować “Złote miasto”, oparte na opowiadaniu Artura Péreza-Revertego. Słynny pisarz stworzył przed laty historię hiszpańskich konkwistadorów poszukujących w Nowym Świecie mitycznego miasta skąpanego w złocie. Wyjął ją z szuflady i oddał w ręce Agustína Díaza Yanesa, aby przeniósł ją na wielki ekran – obaj panowie pracowali już wspólnie przy ekranizacji “Alatriste”. W rolach głównych plejada hiszpańskich aktorów Raúl Arévalo (“Stare grzechy mają długie cienie”), Óscar Jaenada (“183 metry strachu”), Bárbara Lennie (“Rodzina na sprzedaż”) i José Coronado (serial “El Príncipe – dzielnica zła”).
Wejdź na www.novela.pl/18-tydzien-kina-hiszpanskiego i sprawdź, czy Tydzień Kina Hiszpańskiego zawita do twojego miasta i w jakim terminie.
Opracowano w oparciu o materiały AP Mañana