Warszawski Instytut Cervantesa przygotował cykl filmów dokumentalnych poświęconych zagadnieniu fikcji i nie-fikcji w hiszpańskim kinie. Każdego miesiąca, od czerwca do października, widzowie otrzymają darmowy dostęp do jednego filmu online na 48 godzin. Wraz z nim na stronie instytutu pojawią się poświęcone mu artykuły publicystyczne i naukowe.
„Szukając Emak Bakia” (2012)
Cykl otworzy prezentowany podczas 14. edycji festiwalu Nowe Horyzonty film Oskara Alegríi „Szukając Emak Bakia” (oryg. Emak Bakia baita). Punktem wyjścia poszukiwań reżysera jest awangardowy film Mana Ray’a zatytułowany „Emak Bakia”, co w języku baskijskim znaczy „zostaw mnie w spokoju”. Dom w Biarritz, w którym w 1926 roku amerykański reżyser kręcił zdjęcia do swojego awangardowego dzieła filmowego nosił tę samą, szczególną nazwę. Staje się to przyczynkiem, by wyruszyć w pieszą podróż w poszukiwaniu zaginionego miejsca. Man Ray użył tylko trzech planów, na których pokazana jest wspomniana posiadłość: widok drzwi wejściowych, dwie kolumny przy oknie i widok roztaczający się na baskijskie wybrzeże. Poszukiwania zaginionego domu w oparciu o te odległe zdjęcia nie mogą być łatwe, dom o takiej nazwie nie figuruje w żadnym spisie, dlatego też koniecznym okaże się sięganie po pomoc u innych informatorów takich jak wiatr, czy też przypadek…
Film będzie dostępny od 15 czerwca od godziny 21.00 do 17 czerwca do godziny 21.00 (z napisami w języku polskim).
Link na stronie cultura.cervantes.es
„Piękny, piękny, piękny!” (2014)
Zapada noc i zamykają się drzwi Muzeum Narodowego Sztuk Pięknych w Hawanie, lecz jeśli odpowiednio wytężyć słuch, wciąż można w nim usłyszeć szmer odgłosów zakończonych już odwiedzin. Tylko obrazy znają echa wszystkich wizyt. Wśród szumu szeptów nadal słychać głos osoby, która zwiedzając muzeum oddaliła się samotnie, by prowadzić dialog z dziełami sztuki, dialog w którym odzywają się najgłębsze lęki.
Film będzie dostępny od 17 sierpnia od godziny 21.00 do 19 sierpnia do godziny 21.00 (z napisami w języku polskim).
Link na stronie cultura.cervantes.es
Materiały IC Varsovia