Instytut Cervantesa w Krakowie otwiera rok 2022 cyklem filmowym poświęconym Fernandowi Fernanowi-Gomezowi. W programie cztery filmy ukazujące różne oblicza hiszpańskiego aktora, reżysera i scenarzysty.
W piątek 7 stycznia premiera krótkometrażowego dokumentu „F. F. G. Portret” (F. F. G. Un retrato), wyreżyserowanego przez Jesúsa Garcíę de Dueñasa. Zawiera on garść przemyśleń samego Fernana-Gomeza na temat jego pracy w kinie, teatrze i telewizji oraz pozwala dostrzec jego życiowe powołanie do poświęcenia się kulturze. Ten krótki metraż bez wątpienia stanowi znakomity punkt wyjścia, by przybliżyć szerszej publiczności sylwetkę tego elokwentnego aktora i reżysera.
Dwie kolejne sesje dają próbkę reżyserskiego dorobku Fernana-Gomeza. 14 stycznia zobaczymy jego debiutanckie dzieło „Szpital psychiatryczny” (Manicomio), wyreżyserowany razem z Luisem M. Delgado. W filmie tym można już dostrzec pewne cechy, które niezmiennie będą się powtarzać w twórczości Fernana-Gomeza zarówno jako scenarzysty, jaki i pisarza – komedia intelektualna, chóralność gry aktorskiej, charyzmatyczna obsada i perypetie poprzetykane niespodziankami. Tydzień później, 21 stycznia, udamy się w „Dziwną podróż” (El extraño viaje), jeden z najbardziej wielowymiarowych filmów lat sześćdziesiątych. Trudno przypisać go do jakiegoś konkretnym gatunku, gdyż manewruje pomiędzy dreszczowcem, kostumbrystyczną komedią, dramatem a filmem muzycznym. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom narracyjnym i dźwiękowym oraz imponującym czarno-białym zdjęciom obraz ten wciąż posiada moc przyciągania współczesnych miłośników kina.
Zwieńczenie cyklu stanowi „Język motyli” (La lengua de las mariposas). W tym filmie grana przez Fernana-Gomeza rola starego nauczyciela (przedstawiciela pokolenia 98) stanowi najlepszą spuściznę tego aktora, który skumulował w sobie i powołał do życia multum postaci zaludniających hiszpańskie kino. Ten nauczyciel pozytywista, z optymizmem spoglądający na kulturę hiszpańską, bez wątpienia stanowi ukoronowanie wspaniałej kariery aktora i komika. W programie 28 stycznia.
Filmy dostępne będą bezpłatnie na kanale Vimeo Instytutu Cervantesa przez 48 godzin od daty pokazu, od godziny 20.00. Projekcje w hiszpańskiej wersji językowej z napisami w j. polskim.
Link do strony: vimeo.com/showcase/fernando-fernan-gomez-100
Materiały Instytut Cervantesa w Krakowie
[vimeo id=”657409411″]