Kocham cię szaleńczo – przegląd krótkich metraży

W lipcu Instytut Cervantesa w Krakowie zaprezentuje przegląd hiszpańskojęzycznych krótkich metraży LGBTI+.

Po miesiącu z filmami Berlangi Instytut Cervantesa w Krakowie proponuje kolejny cykl filmowy online. W programie osiem krótkometrażowych dzieł znanych i debiutujących twórców, których wspólnym mianownikiem jest LGBTI+. To osobiste historie, refleksje, świadectwa i portrety, które kierują nasze spojrzenie w stronę świata niedostatecznie reprezentowanego w kinie.

„Una dedicatoria a lo bestia”, reż. Nucbeade, premiera 6 lipca
Wyjątkowy dokument kolektywu Nucbeade, założonego przez artystki Quielę Nuc i Andreę Beade, które – przy użyciu różnych środków artystycznego wyrazu – stworzyły film zbierający świadectwa i odsłaniający ciemną stronę wykorzystywania władzy. Obraz, pomimo swej krótkiej formy, oferuje nam kilka ważnych scen pomagających zrozumieć niewygodne i mało znane fakty z naszej najnowszej historii: codzienność i funkcjonowanie siedziby głównej Instytucji Opieki nad Kobietami (Patronato de Protección a la Mujer), instytucji o charakterze domu poprawczego dla młodych dziewcząt, działającej w trakcie reżimu frankistowskiego, z siedzibą główną w San Fernando de Henares.
Link: vimeo.com/557671872

Za rolę w filmie „Después también” Berner Maynés otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Maladze (fot. Marvin & Wayne)

„Después también”, reż. Carla Simón, premiera 9 lipca
Pierwszy film wyreżyserowany przez Carlę Simón po jej głośno przyjętym debiucie „Lato 1993”, uhonorowanym Nagrodami Goya, a także nagrodami na Festiwalu w Berlinie czy festiwalu w Maladze w 2017 roku. „Después también” jest realistycznym, intymnym obrazem, opowiadającym o tym, jaki wpływ na życie młodych ludzi ma informacja o zakażeniu AIDS.
Link: vimeo.com/557676690

„Su”, reż. Laia Foguet, premiera 13 lipca
Laia Foguet napisała scenariusz i wyreżyserowała “Su” w trakcie studiów w szkole filmowej ESCAC (Escuela Superior de Cine y Audiovisuales de Cataluña). Ta młoda reżyserka z Menorki – choć, że pracowała już wcześniej przy tworzeniu filmów- zdobyła rozgłos dzięki prezentowanemu obrazowi, który – pomimo swoj krótkiej formy -, ma cechy kompletnej, pełnej i złożonej historii o relacjach, poszukiwaniu własnej drogi i trudach zamykania za sobą drzwi przeszłości.
Link: vimeo.com/557679177

„Víctor XX”, reż. Ian de la Rosa, premiera 16 lipca
Ian de la Rosa napisał scenariusz i wyreżyserował Victor XX podczas ostatniego roku studiów w szkole filmowej ESCAC (Escuela Superior de Cine y Audiovisuales de Cataluña): to jego debiut, który zdobył duże uznanie i pokazywany był na Festiwalu Filmowym w Cannes. „Victor XX” jest inteligentną, piękną i pełną niuansów opowieścią o młodym Victorze i jego poszukiwaniach własnej tożsamości, o targających nim konfliktach i trudnościach życia codziennego.
Link: vimeo.com/557683845

Film Iana de la Rosy zajął trzecie miejsce w konkursie Cinéfondation w Cannes (fot. Marvin & Wayne)

„Cantando en las azoteas”, reż. Enric Ribes, premiera 20 lipca
Barceloński reżyser Enric Ribes, twórca filmów dokumentalnych, w „Cantando en las azoteas” tworzy emocjonalny i czuły portret Gildy Love, której na chrzcie nadano imiona Eduardo Enrique Gustavo Francisco, choć – jak sama mówi bohaterka – nigdy nie identyfikowała się z żadnym z tych męskich imion. W tej pięknym obrazie, ogromną rolę odgrywają znakomita ścieżka dźwiękowa Guillermo Irriguible i wyjątkowe zdjęcia – przypominające sztukę wideo.
Link: vimeo.com/557970147

„Snap”, reż. Felipe Elgueta, Ananké Pereira, premiera 23 lipca
Chilijscy filmowcy Felipe Elgueta i Ananké Pereira są autorami najbardziej eksperymentalnego krótkometrażu prezentowanego w trakcie naszego przeglądu: to wyjątkowa opowieść stworzona z efemerycznych treści audiowizualnych z sieci społecznościowych. Świetnie poprowadzona narracja i nowatorskie podejście, zachęcają do ciekawych refleksji na temat orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.
Link: vimeo.com/557989467

fot. Marvin & Wayne

„Alma”, reż. Santiago León Cuéllar, premiera 27 lipca
„Alma”, krótki film kolumbijskiego reżysera Santiago Leóna Cuéllara, to intymna opowieść, której twórca sprawia, że wczuwamy się w rolę głównego bohatera, co zawsze jest wyznacznikiem dobrego kina. Młoda kobieta stawia czoła rozgrywającym się niej konfliktom wewnętrznym spowodowanym koniecznością utożsamienia się z obrazem wyłaniającym się z lustra.
Link: vimeo.com/558009021

„El cuerpo de la mujer sin sombra”, reż. Tamara García Iglesias, premiera 30 lipca
„El cuerpo de la mujer” to najnowszy film dokumentalny baskijskiej reżyserki, scenarzystki i menedżerki kultury Tamary Garcíi Iglesias, pracującej w Argentynie i Hiszpanii. Zdjęcia do filmu kręcone były w Buenos Aires, Paryżu i Genewie, kluczowych miejscach w życiu artystki Alicii D’Amico, bohaterki filmu.
D’Amico (1933-2001) była uznaną fotografką argentyńską, jedną z pierwszych działaczek feministycznych i lesbijką, króra poprzez swoją sztukę i życie przyglądała się i badała homoseksualną orientację kobiet.
Link: vimeo.com/558011405

Wszystkie filmy w hiszpańskiej wersji językowej z polskimi napisami będą dostępne bezpłatnie na kanale Vimeo Instytutu Cervantesa przez 48 godzin począwszy od godziny 20.00 wskazanego dnia.

Materiały Instytut Cervantesa w Krakowie



Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.