Centrum Kultury Latynoamerykańskiej wprowadza do Krakowa cieszący się popularnością za oceanem Wenezuelski Festiwal Filmowy. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 8-13 października. W programie znalazło się osiem filmów pełnometrażowych z ostatnich lat. Ponadto przygotowano pokaz filmów krótkometrażowych, wideokonferencje z reżyserami oraz wystawę fotografii, koncerty i warsztaty.
W sobotę 8 października festiwal otworzy film “Wyzwoliciel” (oryg. Libertador) w reżyserii Alberta Arvela. Ta wenezuelsko-hiszpańska koprodukcja miała światową premierę na festiwalu w Toronto. Pod koniec roku 2014 została wybrana wenezuelskim kandydatem do Oscara i znalazła się na tzw. krótkiej liście ośmiu tytułów z największą szansą na nominację. Bohaterem opowieści jest Simón Bolívar, dowódca wojskowy, bohater wojen z Hiszpanią o niepodległość krajów Ameryki Południowej, w którego wciela się Édgar Ramírez (“Kamienne pięści”). Obsadę kompletują María Valverde (“Trzy metry nad niebem”), Juana Acosta (“Obsesja zemsty”), Imanol Arias (“Sławetny: agent sekretny”) oraz Iwan Rheon (serial “Gra o tron”), Danny Huston (“Siekiernik”) i Gary Lewis (“Billy Elliot”).
W kolejnych dniach będzie można obejrzeć przywieziony kilka lat temu do Polski (przez Tongariro Releasing) film Miguela Ferrariego pt. “Odzyskać i stracić” (oryg. Azul y no tan rosa). Był on hitem kinowym w Ameryce Południowej, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach oraz wyróżniony Goyą dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego. Przypomniany zostanie również nagrodzony Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian i wyświetlany w 2014 roku na krakowskim OFF Camera film Mariany Rondón pt. “Pelo malo”, będący – w słowach organizatorów – wielowymiarowym portretem wenezuelskiego społeczeństwa, w którym wciąż obecne są sztywne normy i uprzedzenia. Ponadto po raz pierwszy na wielkim ekranie zaprezentowany zostanie thriller pt. “Dom na krańcu czasu” (oryg. La casa del fin de los tiempos), napisany i wyreżyserowany przez Alejandra Hidalgę, z Ruddy Rodríguez (która gościła w Polsce przy okazji premiery telenoweli “Dlaczego właśnie ja!”) w roli głównej.
W programie nie zabraknie również wenezuelskiego przeboju kasowego i kandydata do Oscara w 2013 roku. “Kamień, papier, nożyce” (oryg. Piedra, papel o tijera) w reżyserii Hernána Jabesa to zawiła historia dwóch par, których losy przypadkiem się przecinają i którym przyjdzie walczyć o to, co najbardziej kochają. Propozycją lżejszego kalibru zdaje się być film pt. “Trzy piękności” (oryg. Tres bellezas), obnażający i ośmieszający niedorzeczność diet, chirurgii plastycznej, rywalizacji młodych dziewczyn o miano „tej najpiękniejszej”. Carlos Caridad Montero przy pomocy czarnego humoru uderza w wybory Miss Wenezueli, konkurs, który w tym kraju stał się instytucją o ogromnym znaczeniu i absurdalnej popularności. Listę filmów fabularnych zamyka obraz Claudii Pinto pt. “Pomimo odległości” (oryg. La distancia más larga), za który reżyser otrzymała nagrodę Platino za najlepszy debiut. To przejmująca opowieść o sztuce dokonywania wyborów, skomplikowanych rodzinnych relacjach i drugiej szansie. W roli głównej zdobywczyni Goi hiszpańska aktorka Carme Elías (“Kwiat mego sekretu”, “Tylko ciebie chcę”).
Ofertę dopełniają trzy filmy dokumentalne. Do świata wenezuelskiej muzyki wprowadzi widzów “La casa del ritmo: film o zespole Los Amigos Invisibles” (oryg. La casa del ritmo: una película sobre Los amigos invisibles) o zdobywcach nagrody Grammy. Javier Chuecos zabierze w swoim dokumencie pt. “El Yaque, miasteczko mistrzów” (oryg. El Yaque, pueblo de campeones) do położonego na wyspie Margarita miasteczka rybackiego, mecce windsurfingu, w którym mieszka czworo zapalonych młodzieńców, marzących o karierze w ujeżdżaniu fal. Natomiast Atahualpa Lichy odkryje tajemnice wenezuelskich Andów i mieszkających w niej ludzi.
Oficjalna strona festiwalu www.venezuelanfilmfest.com
[tabs tab1=”Wenezuelski Festiwal Filmowy – Zapowiedź”]
[tab id=1]
[/tabs]