Hiszpania jest jednym z krajów Europy, które najciężej zmagają się z pandemią koronawirusa. W ubiegłym tygodniu większość ekip filmowych i telewizyjnych zeszła z planu, a tamtejsze kina zamknęły swe podwoje. By wypełnić kulturalną lukę słynące ze starannie wyselekcjonowanego repertuaru kino Doré (o którym pisaliśmy przy okazji premiery „Bólu i blasku”) wspólnie z Filmoteką Hiszpańską otworzyły na Vimeo kanał Doré en casa (Doré w domu). Systematycznie mają ukazywać się na nim perły hiszpańskiej kinematografii w wersji odrestaurowanej cyfrowo.
Cykl rozpoczął film „90 minutos” z 1949 roku w reżyserii Antonia del Amo (dziadka Rodriga Soroyena), którego cyfryzację ukończono dwa lata temu. W środę jego miejsce zajęła „Doña Francisquita” z 1934 roku. Była to pierwsza produkcja wytwórni Ibérica Films, założonej w Barcelonie przez grupę żydowskich imigrantów, którzy uciekli z Niemiec przed przybierającym na sile nazizmem. Scenariusz powstał w oparciu o powieść „La discreta enamorada” pióra Lope de Vegi, pisarza, żyjącego i tworzącego w tzw. Złotym Wieku hiszpańskiej literatury. Reżyserią zajął się Hans Behrendt, również imigrant. W obsadzie niezwykle uwielbiana dekady temu aktorka Raquel Rodrigo oraz Matilde Vázquez, Fernando Cortés i Antonio Palacios Espejo.
Kanał Doré en cine jest dostępny pod adresem: vimeo.com/channels/1546070.
„Vaya luna de miel” (1980)
Zaginiony film Jesusa Franco. Przez dekady uważany za nieskończony. W 2018 roku w trakcie przygotowań do pracy doktorskiej Álex Mendíbil, scenarzysta i wykładowca na uniwersytecie w Gijon, odkrył że zakurzony negatyw z filmem zawierał skończone dzieło. Powstanie dzieła datowane jest na 1980 rok. Był to zapewne pierwszy film Franco po powrocie z Francji i Szwajcarii, gdzie – z dala od dyktatury – kręcił erotyki. Scenariusz jest luźną adaptacją powieści „Złoty żuk” Edgara Allana Poego. W rolach głównych Lina Romay i Antonio Mayans.