Zakończyła się jubileuszowa 30. gala wręczenia nagród Goya. Hiszpańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umiejętnie rozdzieliła wygrane pośród nominowane filmy. Najwięcej, pięć zwycięstw na sześć nominacji, odniósł film “Truman” w reżyserii Cesca Gaya. Tuż za nim, z liczbą czterech wygranych, uplasował się “Nadie quiere la noche” Isabel Coixet. Najwyżej nominowane filmy “La novia” i “El desconocido” odniosły po dwa zwycięstwa. Ponad trzygodzinną ceremonię poprowadził po raz drugi aktor i komik Dani Rovira. W gronie publiczności, złożonym przede wszystkim z zaproszonych gości tj. Penélope Cruz, Javier Bardem, Luis Tosar, Belén Rueda, Ricardo Darín, Juliette Binoche czy Tim Robbins, znalazł się także noblista Mario Vargas Llosa wraz z żoną Isabel Preysler oraz politycy, Cristina Cifuentes (obecna prezydent Wspólnoty Madrytu), Pedro Sánchez (lider partii PSOE) czy Pablo Iglesias (lider partii Podemos).
Pierwszą nagrodę wieczoru otrzymali Lucas Vidas i Pablo Alborán za utwór “Palmeras en la nieve” dla filmu o tym samym tytule. “Sporo podróżuję i widzę, że kino hiszpańskie jest znane na świecie. Oby nigdy nie podcięto nam skrzydeł” – powiedział 26-letni piosenkarz z Malagi, który w ciągu czterech lat zrobił zawrotną karierę w kilku krajach Europy i Ameryce. Druga nagroda w kategorii muzycznej także powędrowała do rąk Lucasa Vidala za ścieżkę dźwiękową do filmu “Nadie quiere la noche”. Film Isabel Coixet odniósł sukces także w następujących kategoriach: najlepsza charakteryzacja (dla Sylvie Imbert, Pablo Perona, Paco Rodríguez H.), najlepsze kostiumy (dla Clary Bilbao), najlepszy producent (dla Marty Miró i Andrésa Santany).
Miguel Herrán odebrał pierwszą nagrodę aktorska za rolę w filmie “A cambio de nada”. Młody debiutant trafił do świata kina zupełnie przypadkiem. Idąc ulicą, spotkał reżysera, Daniela Guzmána, poprosił go o autograf, a ten zapytał go, czy umie prowadzić motor, po czym zaprosił na casting i po trzech rozmowach obsadził w swoim filmie. “Danielu, sprawiłeś, że chłopak bez ochoty do nauki i pracy zaczął żyć. Dałeś mi życie” – powiedział do mikrofonu. Sam Daniel Guzmán,któremu zbudowanie pierwszego pełnometrażu zajęło całą dekadę, również otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy debiut reżyserski. “W Hiszpanii wciąż stworzenie filmu nie należy do łatwości” – przyznał. Nagrodę zadedykował swojej 93-letniej babci, obecnej na sali, która gra kluczową rolę w produkcji. Trzecią i ostatnią nagrodę wieczoru za debiut otrzymała Irene Escolar za film “Un otoño en Berlín”.
Z ośmiu nominacji dla “El deconocido” dwie okazały się zwycięskie. Nagrodę odebrali Jorge Coita, za najlepszy montaż, oraz David Machado, Jaime Fernández i Nacho Arenas, za udźwiękowienie. Siedem tygodni wytężonej pracy, by odtworzyć na Wyspach Kanaryjskich Gwineę Równikową, miejsce rozgrywania się akcji filmu “Palmeras en la nieve”, przyniosło Antonówi Lagunie nagrodę za najlepszą reżyserię artystyczną. Doceniono efekty specjalne do filmu “Anacleto: agente secreto” za które odpowiadali Lluís Castells i Lluis Rivera.
Pierwsza nagroda za film “La novia” trafiła dla Migue Amodea, któremu Paula Ortiz, po raz drugi powierzyła zrealizowanie zdjęć do swojego obrazu. Druga natomiast powędrowała do rąk Luisy Navasy, nominowanej przez Akademię po raz pierwszy, za rolę drugoplanową, jak przyznaje aktorka, najtrudniejszą w jej karierze. Tymczasem Javier Cámara odebrał drugą nagrodą Goya za drugoplanową rolę w filmie “Truman”. Ten sam film przyniósł wyczekiwane zwycięstwo Argentyńczykowi Ricardo Darínowi, nominowanego dotąd czterokrotnie. Przed wejściem na scenę aktor uściskał pozostałą trójkę nominowanych, zaś w swoim krótkim wystąpieniu przyznał, że “filmy nie rywalizują ze sobą, aktorzy także, a wszystko się sumuje”, dzięki czemu kino idzie, a nie stoi. “Panowie politycy, zróbcie coś dla kultury” – powiedział na koniec.
Dwa lata po debiucie Natalia de Molina zdobyła drugą nagrodę Goya, tym razem za głowną rolę w filmie “Techo y comida”, deklasując Inmę Cuestę, Juliete Binoche czy Penélope Cruz. Aktorka przywołała, jak ważna jest rola kobiet w kinie, za co otrzymała głośne owacje publiczności, zaś nagrodę zadedykowała ją matce, która była jej inspiracją do roli Rocío. Nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymał Fernando León za przeniesienie na ekran powieści Pauli Farias pt. “Idealny dzień”. Akademia wyróżniła oryginalny pomysł i skrypt “Trumana” skonstruowanego wspólnie przez Cesca Gaya i Tomása Aragayę. Katalończyk otrzymał także osobną nagrodę dla najlepszego reżysera. “Dedykuję ją tym, których już z nami nie ma. Oni są powodem tego filmu” – powiedział.
Najlepszym filmem iberoamerykańskim wybrano “El clan” według scenariusza i reżyserii Pabla Trapero (w kinach od 13 marca!), zaś najlepszym filmem europejskim uznano turecko-francuską koprodukcję pt. “Mustang” Deniza Gamze Ergüvena. Nagrodę honorową otrzymał Mariano Ozores, reżyser i scenarzysta, który przez 30 lat tworzył w Hiszpanii filmy – głównie komedie – z myślą o publiczności, przez co często był wyśmiewany i niedoceniany przez rodzimych krytyków filmowych. Na swoim koncie zgromadził aż 96 tytułów. Nie obyło się również bez hołdu złożonego Luisowi Buñuelowi, jednemu z najważniejszych twórców w historii kina, któremu przyświecał cytat o następującej treści: “Rzeczywistość bez wyobraźni, jest tylko połową rzeczywistości”.
Nie zabrakło także przemowy obecnego dyrektora Hiszpańskiej Akademii Filmowej. W swoim krótkim wystąpieniu Antonio Resines podsumował osiągnięcia instytucji tj. otwarcie fundacji, sponsorowanej m.in. przez Penélope Cruz, Ricardo Darína, Artura Péreza-Reverte czy Vargallasa Llosę i kształtującej przyszłe pokolenie filmowców oraz wyraził krytyczną postawę wobec piractwa i wciąż wysokiego VAT-u (21%). “Tylko w Hiszpanii każdej minuty z Internetu pobieranych jest 1900 nielegalnych filmów. (…) Wszystko byłoby łatwiesze bez VAT-u. Kino to kultura i powinna być sprawą państwa” – podkreślił.
Poniżej prezentujemy kompletną listę zwycięzców 30. nagród Goya:
Najlepszy film animowany krótkometrażowy: “Alike”, reż. Rafael Cano Méndez, Daniel Martínez Lara
Najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy: “Hijos de la Tierra”, reż. Axel O’Mill Tubau, Patxi Uriz Domezáin
Najlepszy film krótkometrażowy: “El corredor”, reż. José Luis Montesinos
Najlepsze efekty specjalne: Lluís Rivera, Lluís Castells za “Anacleto: agente secreto”
Najlepsza charakteryzacja: Sylvie Imbert, Pablo Perona, Paco Rodríguez H. za “Nadie quiere la noche”
Najlepsze kostiumy: Clara Bilbao za “Nadie quiere la noche”
Najlepsza reżyseria artystyczna: Antón Laguna za “Palmeras en la nieve”
Najlepsze udźwiękowienie: David Machado, Jaime Fernández, Nacho Arenas za “El desconocido”
Najlepszy montaż: Jorge Coira za “El desconocido”
Najlepszy muzyczny temat przewodni: Pablo Alborán – “Palmeras en la nieve” (“Palmeras en la nieve”)
Najlepsza muzyka: Lucas Vidal za “Nadie quiere la noche”
Najlepszy producent: Marta Miró, Andrés Santana za “Nadie quiere la noche”
Najlepsze zdjęcia: Miguel Ángel Amoedo za “La novia”
Najlepszy film iberoamerykański: “El clan”, reż. Pablo Trapero
Najlepszy film europejski: “Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven
Najlepszy film dokumentalny: “Sueños de sal”
Najlepszy film animowany: “Odlotowa przygoda” (oryg. “Atrapa la bandera”), reż. Enrique Gato
Najlepszy scenariusz adaptowany: Fernando León de Aranoa za “Un día perfecto”
Najlepszy oryginalny scenariusz: Cesc Gay i Tomàs Aragay za “Truman”
Najlepszy debiut aktorski – rola męska: Miguel Herrán za “A cambio de nada”
Najlepszy debiut aktorki – rola żeńska: Irene Escolar za “Un otoño sin Berlín”
Najlepszy aktor drugoplanowy: Javier Cámara za “Truman”
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Luisa Gavasa za “La novia”
Najlepszy aktor: Ricado Darín za “Truman”
Najlepsza aktorka: Natalia de Molina za “Techo y comida”
Najlepszy debiut reżyserski: Daniel Guzmán za “A cambio de nada”
Najlepszy reżyser: Cesc Gay za “Truman”
Najlepszy film:“Truman”, reż. Cesc Gay
RA / Fot. Europa Press
[tabs tab1=”Truman – Zwiastun”]
[tab id=1][jwplayer player=”4″ mediaid=”25617″][/tab]
[/tabs]