W dniach 3-10 października Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentuje w ramach cyklu “Ameryka Łacińska z perspektywy kina” dziesięć filmów latynoamerykańskich. Pośród nich m.in. nominowany do nagród Goya peruwiański film Salvadora del Solara pt. “Magallanes”, prezentowany rok temu na Berlinale obraz Wenezuelczyka Maria Crespy pt. “Dauna. To, co niesie rzeka” oraz nagrodzone przez publiczność Berlinale dzieło Brazylijczyka Bruna Barrety pt. “Rzadkie kwiaty”.
“Magallanes”, Peru 2015, 3 października godz. 18:30
Celina, młoda dziewczyna pochodząca z Ayacucho w przeszłości więziona przez teraz już emerytowanego pułkownika, zostaje rozpoznana wiele lat później przez taksówkarza Harveya Magallanesa, dawniej podwładnego tego właśnie pułkownika. Spotkanie wywołuje w Magallanesie poczucie winy i potrzebę odkupienia, a co za tym idzie chęć pomocy Celinie.
“El clan”,Argentyna 2015, 4 października godz. 18:30
Argentyna, początek lat osiemdziesiątych i zdawać by się mogło zwyczajna rodzina Puccich. Jednak pozory mylą, ojciec rodziny Arquímedes zarządza interesami rodziny twrdą ręką. Niejasne interesy, przemoc, wymuszenia, porwanie, okup i zabójstwo – ojciec będzie potrzebował pomocy najstarszego syna. Alejandro stanie się odpowiedzialny za znalezienie odpowiednich ofiar.
“Violeta poszła do nieba” (oryg. Violeta se fue a los cielos), Chile 2011, 5 października godz. 18:30
„Pisz, jak chcesz, korzystaj z rytmów, które ci wychodzą, próbuj grać na różnych instrumentach, usiądź przy fortepianie, zniszcz metrum, krzycz zamiast śpiewać, pozwól gitarze wybuchać, a rogowi dzwonić. Znienawidź matematykę i kochaj zawirowania. Tworzenie to ptak bez planu lotu – nigdy nie będzie latać w linii prostej” (Violeta Parra). Film to niechronologiczna opowieść o świecie wewnętrznym chilijskiej artystki folkowej oraz o osobach, z którymi dzieliła życie, podróże, miłości, marzenia, a także frustracje, nadzieje i obawy.
“Rzadkie kwiaty” (oryg. Flores raras), Brazylia 2013, 6 października godz. 18:30
Bishop (laureatka nagrody Pulitzera) i brazylijska architektka Lota Macedo Soares, która zaprojektowała i nadzorowała budowę Flamengo Park, nawiązują tragiczny w skutkach romans. Bishop jest emocjonalnie kruchą i delikatną kobietą, z czasem staje się coraz silniejsza dzięki zbawiennemu wpływowi Loty.
“Gabo, magiczna rzeczywistość” (oryg. Gabo, la magia de lo real), Hiszpania 2015, 7 października godz. 18:30
Jak doszło do tego, że chłopiec pochodzący z zapadłej wsi kolumbijskiej zdobył serca rzesz ludzi, zarówno tych najbiedniejszych, jak i tych najbardziej wpływowych? Co takiego zrobił, że jego dzieła zmieniły naszą percepcję rzeczywistości? Dokument o niezwyklej sile wyobraźni, która tka przeplatające się wątki życia i twórczości Gabriela Garcíi Márqueza – w całej Ameryce Łacińskiej znanego jako Gabo. Narracja filmu charakteryzująca się wnikliwością i dociekaniem badawczym.
“W pępku nieba” (oryg. En el ombligo del cielo), Meksyk 2012, 10 października godz. 18:30
Andrea, młoda dyrektorka korporacji, zostaje uwięziona na cały weekend na dachu budynku, w którym pracuje. Towarzyszy jej Gualberto, dozorca. Bohaterowie, niczym rozbitkowie na morzu, będą rozmyślać o życiu i fundamentalnych wartościach.
“Zły dzień na wędkowanie” (oryg. Mal día para pescar), Urugwaj 2009, 11 października godz. 18:30
Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Juana Carlosa Onetti „Jacob y el Otro”. Film opowiada historię dwóch osobliwych podróżników, którzy przemierzają Amerykę Południową, cynicznego i pomysłowego przedsiębiorcy Orsiniego oraz jego towarzysza Jacoba Van Oppen, podstarzałego byłego mistrza lucha libre (wolna walka). Mężczyźni podróżują z występami po wsiach i miasteczkach. Jednak w pewnym momencie ta dziwna podróż w poszukiwaniu blasku przeszłości, obiera zupełnie nieoczekiwany kierunek.
“Dauna. To, co niesie rzeka” (oryg. Dauna. Lo que lleva el río), Wenezuela 2015, 12 października godz. 18:30
Dauna pochodzi z ludu warao, różni się od innych kobiet z plemienia, co wywołuje u niej dylemat czy, zgodnie z normami przewidzianymi dla kobiet warao, kochać Tarcisio, czy też podążać za wewnętrznym głosem i płacić wysoką cenę związaną z konsekwencjami z tego wynikającymi.
“Skrzynia 25” (oryg. Caja 25), Panama 2013, 13 października godz. 18:30
Film „Caja 25” jest zbiorem opowieści 114 robotników, którzy budowali Kanał Panamski w latach 1903- 1913. To wielkie dzieło zaliczane jest do 10. cudów świata stworzonych przez człowieka. Wspomnienia budowniczych są dla nas dostępne dzięki konkursowi, w ktorym mieli się oni dzielić własnymi doświadczeniami z tamtych wydarzeń, a który został ogłoszony w 1963 przez Ruth Stuhl, tzw. „zonians” ze Stowarzyszenia Historycznego Istmo na 50. rocznicę budowy Kanału. Historie opowiedziane przez samych budowniczych zostały zapisane przez nich w listach, które niedawno odkryto jako fotokopie właśnie w skrzyni o numerze 25.
“Film Anny” (oryg. La película de Ana), Kuba 2012, 14 października godz. 18:30
Ana jest aktorką, której kariera nie rozwija się najlepiej, kobieta postanawia spróbować swoich sił jako reżyserka i zrealizować film o prostytucji na Kubie. Jednocześnie sama gra jedną z ról w tym paradokumencie. Jest to początek szeregu zdarzeń, które znacząco wpłyną na jej życie.
Opracowano w oparciu o materiały Instytutu Cervantesa