We wtorek 22 grudnia Instytut Cervantesa w Warszawie we współpracy z Ambasadą Urugwaju w Polsce zaprezentują cykl filmów urugwajskich z ostatnich lat. W programie znalazły się cztery tytuły filmów, prezentowanych i nagradzanych na festiwalach filmowych, które łączy humanistyczna, głęboko społeczna tematyka, pokazana na różne sposoby.
Cykl otworzy film z 2010 roku pt. “Norbert zaraz będzie” (oryg. Norberto apenas tarde). Jest to debiut reżyserski Daniela Hendlera, znanego po dwóch stronach rzeki La Plata urugwajskiego aktora, laureata Srebrnego Niedźwiedzia. Obraz miał światową premierę na festiwalu w Locarno, skąd powędrował na festiwale w Toronto i San Sebastian (sekcja Horizontes Latinos). Protagonista filmu, grany przez Fernanda Amarala, został wyrzucony z pracy i próbuje swych sił jako sprzedawca nieruchomości. Jego nowy szef poleca mu szkolenie, które ma pomóc Norbertowi przezwyciężyć nieśmiałość w kontaktach z klientami. Mężczyzna przygotowuje się do przedstawienia teatralnego, niestety nie udaje mu się stać bardziej wiarygodnym w pracy ani nie pomaga to w kontaktach z żoną. Norbert odkrywa natomiast, że znakomicie potrafi oszukiwać sam siebie.
W kolejny wtorek będzie można zobaczyć “Opóźnienie” (oryg. La demora) w reżyserii Rodriga Plá (tegorocznego jurora Warszawskiego Festiwalu Filmowego, nagrodzonego rok temu za film “Potwór o tysiącu głów), zdobywca jednej nagrody (dla reżysera) i pięciu nominacji do nagród Ariel, nagrodzony za muzykę na festiwalu w Hawanie oraz za kreację aktorską Roxany Blanco (“Martwy i szczęśliwy), odtwórczyni głównej roli, na festiwalu w Biarritz. Film opowiada o Maríi, matce trójki dzieci w wieku szkolnych, opiekującej się ich osiemdziesięcioletnim ojcem, Augustinem. Kobieta toczy codzienną walkę, z jednej strony wypełniając matczyne obowiązki z drugiej zmagając się z koniecznością wywiązania się z innych zobowiązań.
Za sprawą kolejne filmu “Ojciec Gardela” (oryg. El padre de Gardel) zostanie podjęta próba rozstrzygnięcia sporu dotyczącego słynnego (jeśli nie najsłynniejszego) śpiewaka tango oraz jego pokrewieństwa z porucznikiem Carlosem Félixem Escayolą. Twórca filmu, Ricardo Casas, bada hipotezę zakładającą, że Carlos Gardel urodził się w posiadłości Santa Blanca w Valle Edénjako, jako nieślubne dziecko pułkownika Escayoli. Prezentowany dokument to przyglądanie się każdemu szczegółowi biografii pułkownika, poparte rozmowami z możliwie największą liczbą jego potomków, zrealizowanymi w urugwajskim regionie Tacuarembó.
Cykl zamknie film Diega Arsuagi pt. “Inżynier” (oryg. El ingeniero), który zmyślnie posługuje się tematyką futbolu, by naszkicować portret Urugwaju. Akcja filmu nawiązuje do fikcyjnych wydarzeń sprzed kilkunastu lat, gdy reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej doszła do finału Pucharu Ameryki. W tym ważnym dla nich meczu na murawie wraz z piłkarzami nie pojawił się ich trener nazywany “Inżynierem” Erramuspe. Dwa dni później zrezygnował ze stanowiska z “powodów osobistych”. Od tego czasu dziennikarze starali się przeprowadzić z nim wywiad i dowiedzieć się co tak naprawdę było powodem jego odejścia, ale żadnemu się nie udało. Kiedy wszyscy już pogodzili się z faktem, że prawda nigdy nie ujrzy światła dziennego, młody reporter, który był dzieckiem, kiedy “Inżynier” doprowadził drużynę do finału, dostaje zgodę na wywiad.
Projekcje odbędą się we wtorki od 22 listopada do 13 grudnia o godzinie 18:30 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie (ul. Nowogrodzka 22). Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z napisami w j. angielskim.
Opracowano w oparciu o materiały Instytutu Cervantesa w Warszawie
[tabs tab1=”Norbert zaraz będzie – Zwiastun” tab2=”Opóźnienie” tab3=”Ojciec Gardela” tab4=”Inżynier”]
[tab id=1][vimeo id=”157333082″ width=”620″ height=”349″][/tab]
[tab id=2][vimeo id=”124715134″ width=”620″ height=”349″][/tab]
[tab id=3]
[tab id=4][vimeo id=”181965449″ width=”620″ height=”349″][/tab]
[/tabs]